Nová mapa a jednodušší práce se systémem CCC (videonávod)
5 pravidel přípravy firemních aut na zimu
Tankování a šetření – jak na to?
Ať už vlastníte jedno vozidlo, nebo celý vozový park, pohonné hmoty jsou jednou z podstatných položek v měsíčním rozpočtu. V případě podnikání vám i malá změna může přinést velkou úsporu nebo naopak i velkou ztrátu. Ptáte se, kdy a jak ušetřit na tankování?
Příprava před jízdou = šetření
První a jednoduchou radou je, že třeba pravidelně kontrolovat pneumatiky. Vzduch je drahý a jeho nedostatek ještě dražší. Správně nafoukané pneumatiky vám zaručeně ušetří náklady. Dalším naším tipem je kontrola hmotnosti a přídavných zařízení na vozidle. Každý kilogram navíc znamená nárůst hmotnosti vozidla. Proto pokud již delší dobu převážíte v kufru nepotřebné věci, vyložte je. Pokud je aktuálně nepoužíváte, nosiče odinstalujte. Pokud je to možné, vždy dejte celý náklad přímo do auta, v jiném případě počítejte se zvýšenou spotřebou přibližně o 0,5 l / 100 km. Zvýšení spotřeby narůstá zejména při jízdě na dálnici.
Ještě před startem si cestu dobře naplánujte. Pokud cestujete pouze na druhý konec města, ve špičce se vám finančně i časově může více vyplatit přesun městskou hromadnou dopravou. Pokud využíváte auto jako pracovní nástroj, cestu i samotné tankování dobře a předem plánujte. Každá čerpací stanice nabízí zákazníkům pohonné hmoty za jinou částku a ceny se mohou lišit až do výše 5 Kč za litr. Proto je možné, že vás tankování na první pumpě, kterou máte po cestě, vyjde mnohem dráž než na čerpací stanici, kterou jste si předem vyhlédli / ověřili. Některé mobilní aplikace, web stránky či navigace vám zprostředkují informaci o ceně paliva na pumpě, která je na trase, většinou za poplatek. Zapamatujte si ale zlaté pravidlo, že čerpací stanice na hlavních silnicích a dálnicích jsou obvykle dražší.
Pokud disponujete několika vozidly a potřebujete efektivně tankovat a účtovat si náklady spojené s tankováním, určitě oceníte tzv. tankovací karty. Už nemusíte nosit hotovost, odkládat si bločky a ušetříte s každým dalším tankováním.
Šetření během jízdy
Každý řidič má jiný styl jízdy a pokud chce šetřit svou peněženku, měl by myslet na několik pravidel. Staré známé pravidlo zní: rychlá jízda je drahá. Statistiky amerického ministerstva dopravy říkají, že snížení rychlosti z 90 km / h na 80 km / h představuje, díky menšímu odporu vzduchu, úsporu asi 8 %.
Důležitá je i kontinuální – plynulá jízda. Není nic horšího než prudké zrychlování a prudké brzdění. Pokud budete takto jezdit, pumpaři vás budou milovat. Nejvhodnější je udržovat jízdu plynulou. Začněte brzdit motorem, před zatáčkou sešlápněte brzdový pedál v dostatečném předstihu a nezrychlujte na konci zatáčky. Před semaforem zpomalujte z dostatečné vzdálenosti a využijte pravidlo fyziky – setrvačnost. Možná tato jízda nebude záživná, ale na konci dne vás potěší úspora až 2 l / 100 km. Každé nepromyšlené zrychlení představuje nárůst spotřeby. Při plynulém průjezdu městem od křižovatky ke křižovatce dochází k výrazné úspoře. Tento fakt vám potvrdí například řidiči kamionů.
Nepodceňujte význam otáčkoměru a držte ručičku na nízkých otáčkách. Na semaforu se rozjíždějte pomalu a na vyšší stupeň řaďte, jakmile to je možné. Platí následující závislost: čím vyšší převodový stupeň, tím menší otáčky. Čím menší otáčky, tím nižší spotřeba.
Během jízdy můžete ušetřit i díky používání tempomatu. Tempomat pomáhá udržovat stálou rychlost za minimální množství paliva. Díky tempomatu můžete ušetřit až půl litru na sto kilometrů a další desítky korun na pokutách. Pozor, má to háček! Pokud vás čeká cesta se stoupáním a klesáním, tempomat hned vypněte. Zařízení totiž neumí předvídat změnu na silnici a může spotřebu v těchto případech radikálně zvyšovat.
Co dělat po jízdě? A dá se ještě zpětně ušetřit?
V tomto případě je důležitá analýza vašeho chování za volantem, trasy a údajů, které máte o jízdách. Pozornost je třeba zaměřit i na potřebu kompletních informací a výstupů, které vám dá například OBD jednotka nainstalovaná ve vozidle. Už při jednom autě můžete díky získaným datům vyhodnotit jednotlivé jízdy a ušetřit. Při větších vozových parcích vám pomohou sofistikovanější nástroje a programy, které nabízí GPS monitoring vozidel. Patří sem například: elektronická kniha jízd, služba Good driving na sledování stylu jízdy řidičů, možnost nastavování bezpečnostních waypointů a jiné.
Údaje, které se přenášejí do systému, vás mohou upozornit nejen na neekonomický jízdu řidičů, ale i na podezřelý úbytek paliva v nádrži. Úspora je tak okamžitá a eliminují se další ztráty.
Chcete vědět, jak ušetřit a jaké další benefity by mohl monitoring vozidel přinést vašemu podnikání? Obraťte se na naše obchodníky. Rádi vám pomůžeme udělat správný krok směrem k optimalizaci vašich nákladů. Kontaktujte nás.