Commander FLEET

Servisní organizace - případová studie

Servisní organizace působící v České republice se rozhodla vybavit vozidla svých techniků systémem Commander. Hlavním cílem byla možnost kontroly využití firemních vozidel a sledování servisních zásahů u zákazníků. Jelikož technici převáželi často drahé přístroje a součástky bylo důležité i zabezpečení vozidel, a dále byla požadována jejich identifikace, protože jedno vozidlo mohlo být používáno více řidiči.

Do 30 vozidel byla nainstalována jednotka Commander rozšířená o bezpečnostní čidla (náklonové, sledování nákladového prostoru, crash čidlo), tísňové tlačítko, sirénu, modul pro hlasovou komunikaci mezi PCO a vozidlem i modul pro identifikaci řidiče prostřednictvím Dallas čipu. Na přání zákazníka byl vyveden výstup GPS pro PDA; řidiči tak mohli systém Commander využívat i pro navigaci. Na základě požadavků zákazníka bylo nastaveno osm uživatelských účtů s různými úrovněmi oprávnění pro managery společnosti. Vozidla se měla pohybovat zejména v ČR, a proto byly zpřístupněny podrobné mapy ČR do úrovně ulic a přehledové mapy (do úrovně čtvrtí měst) Evropy, pro každé vozidlo vytvořena karta s podrobnými údaji pro případ aktivace alarmu.

Zákazník požadoval pro některá vozidla aktivaci omezení oblastí, ve kterých se mohou pohybovat; při překročení hranice takové oblasti byl vyhlášen alarm, dohled PCO mohl komunikovat s řidičem a současně měl být upozorněn manager řidiče. Předpokladem provozu byl pohyb pouze v ČR, proto byla zvolena možnost automatického určení polohy vozidla každou minutu. Pro případ cesty do zahraničí pak pro úsporu nákladů komunikace „na vyžádání“ tj. na základě požadavku je vyslána SMS s žádostí jednotce Commander, která vrátí zpět aktuální údaje.

Hlavním přínosem bylo okamžité snížení nákladů na provoz vozidel a zvýšení produktivity práce. Někteří zaměstnanci odešli nebo byli donuceni odejít poté, kdy se zjistilo, že kromě práce pro firmu využívají služební vozidla také pro vlastní „melouchy“. Naopak poctiví zaměstnanci ocenili větší komfort díky možnosti využívat navigaci a automatickou tvorbu knihy jízd; administrativa spojená s jejich činností se tím výrazně zjednodušila.

I v tomto případě byly bezpečnostní funkce systému Commander hodnoceny nadmíru pozitivně: po krádeži jednoho ze servisních vozidel byl vyhlášen poplach a operátoři PCO spolu s kolegy v terénu začali vozidlo sledovat; když byl navázán vizuální kontakt, bylo vozidlo po zastavení na přehledném místě aktivací funkce jednotky Commander znehybněno a pachatelé z vozu utekli; drahé technické vybavení v ceně přesahující hodnotu vlastního automobilu tak zůstalo nepoškozeno.